01 stycznia 2010

Siedziba Muzeum Miejskiego „Sztygarka” jest obecnie najstarszym budynkiem użyteczności publicznej w Dąbrowie Górniczej. Został on zaprojektowany i wybudowany w latach 1839 – 1842 przez architekta pochodzenia włoskiego Franciszka Marię Lanciego. Mieścił się tu początkowo Zarząd Zachodniego Okręgu Górniczego, następnie od 1889 roku Szkoła Górnicza popularnie zwana „Sztygarką”, a od 1997 roku funkcjonuje tutaj dąbrowska placówka muzealna. 
Muzeum Miejskie „Sztygarka” prowadzi szeroko zakrojoną działalność wystawienniczo – edukacyjno – naukową, skupioną na wielu projektach realizowanych w ramach czterech działów: Historia, Etnografia podróżnicza i lokalna, Archeologia oraz Przyroda i technika.
Prezentowane są eksponaty związane z przeszłością archeologiczną, historią przemysłu  miasta oraz etnografią zamorską – poświęconą Azji, Ameryce i Oceanii.
Dwa razy w miesiącu w Muzeum odbywają się spotkania z cyklu: „Tajemnice Świata” i „Wyprawy na krańce  Ziemi”, podczas których prelegenci przybliżają uczestnikom spotkań ciekawostki ze świata kultury, nauki, oraz podróży. 
    Największą atrakcją kompleksu muzealnego jest Kopalnia Ćwiczebna, która powstała 
w  1927 roku. W jej wnętrzach do 1994 roku odbywały się praktyczne zajęcia dla uczniów szkoły „Sztygarki”. Dziś stały się one miejscem, gdzie można przeżyć podziemną przygodę i przekonać się o specyfice pracy górników. Obecnie Kopalnia Ćwiczebna znajduje się na liście Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
    Obok budynku muzeum powstał w 2013 roku Park Militarno – Historyczny „Reduta”. Pierwszy znalazł się tutaj czołg T-34/85 pochodzący ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego 
w Warszawie. Po naprawach i renowacji przeprowadzonych przez personel techniczny Muzeum oraz wilontariuszy, czołg odzyskał pełną sprawność i stał się atrakcją wielu imprez militarnych organizowanych na terenie całego kraju.
Obecnie na terenie Parku „Reduta” zobaczyć można: lekki czołg pływający PT- 76, czołg T-55, transporter opancerzony OT-64 SKOT, transporter pływający TOPAS, haubicę wz.1938/85 kal. 122 mm, moździerz 120 mm wz. 43, samolot myśliwski MiG 21oraz opancerzony pojazd rozpoznawczy BRDM 2.
Na terenie Parku „Reduta” znajdują się także  zrekonstruowane trzy bunkry niemieckie, wchodzące w skład umocnień z 1944 roku.
    Muzeum Miejskie „Sztygarka” - trzy miejsca, jeden kompleks muzealny, wiele atrakcji. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Muzeum Miejskie Sztygarka

Towarzystwo Przyjaciół

Dąbrowy Górniczej

KONTAKT ZE MNĄ >

Towarzystwo Przyjaciół

Dąbrowy Górniczej

ul. Legionów Polskich 69     

41-300 Dąbrowa Górnicza

Strona główna | O nas | Usługi | Blog | Kontakt

Strona stworzona w kreatorze www WebWave © 2018