25 sierpnia 2023

W tym roku przypadają okrągłe rocznice tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce w Strzemieszycach podczas II wojny światowej.

7 września 1943 roku podczas obławy Niemcy zamordowali partyzantów oddziału AK Ordona a 26 listopada 1943 roku dokonano egzekucji 11 Polaków w odwecie za zabicie niemieckiego żandarma. 

 

80-ta rocznica tych wydarzeń jest powodem, dla którego Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej przygotowało program obchodów i zajęć edukacyjnych pod hasłem „Ocalmy od zapomnienia”. Składają się na nie uroczystości w strzemieszyckich miejscach pamięci, zajęcia edukacyjne dla młodzieży tutejszych szkół oraz spotkania Klubu historycznego Echo Strzemieszyc” im. Jana Kmiotka.

 

Program przygotowaliśmy we współpracy z Muzeum Miejskim „Sztygarka”, Miejską Biblioteką Publiczną, a jest on finansowany z programu miejskiego Aktywne Dzielnice. Dzięki dotacji przydzielonej przez Fundację Godne Życie możemy zaprosić Państwa na wydarzenia, które będą się odbywać od września do listopada, a szczegółowe informacje o nich zamieścimy już wkrótce.

 

Losy oddziału AK Ordona
Ocalmy od zapomnienia

Towarzystwo Przyjaciół

Dąbrowy Górniczej

KONTAKT ZE MNĄ >

Towarzystwo Przyjaciół

Dąbrowy Górniczej

ul. Legionów Polskich 69     

41-300 Dąbrowa Górnicza

Strona główna | O nas | Usługi | Blog | Kontakt

Strona stworzona w kreatorze www WebWave © 2018