Industriae Theatrum ex Silesia vol. 5

Drogi Czytelniku!

 

Zagłębie Dąbrowskie znane jest przede wszystkim jako obszar, będący od osiemnastego wieku ważnym ośrodkiem górniczo–przemysłowym. W powstaniu wielu budynków lub ich całych kompleksów na tym terenie, mieli swój udział często wybitni i znani architekci, którzy przybywali do naszego regionu z całej Europy. Nie mogło w tym gronie zabraknąć Włochów, w tym działającego na terenie naszego kraju Henryka Marconiego. Sprowadzony do Królestwa Polskiego z Półwyspu Apenińskiego zaprojektował wiele wspaniałych budynków, czego najlepszym przykładem jest dworzec Kolei Warszawsko–Wiedeńskiej w Maczkach, obecnej dzielnicy Sosnowca.

Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej wraz z Muzeum Miejskim „Sztygarka", oddaje Państwu następny zeszyt z serii „Industriae Theatrum ex Silesia", tym razem poświęcony temu wybitnemu architektowi  i jego kolejowymi realizacjom z terenu Zagłębia. Pragnę podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania publikacji, a także instytucjom i organizacjom, które wsparły nasz włoski projekt: Urząd Miejski w Sosnowcu, Urząd Gminy Poraj, Fundacja „Trzeci Wymiar Kultury" z Łodzi.   

Dziękując autorowi publikacji, Grzegorzowi Onyszce oraz wydawcy, za przywrócenie na karty historii regionalnej tego fragmentu naszego wspólnego dziedzictwa, zapraszam do lektury.

                                               Arkadiusz Rybak,

                     Prezes Towarzystwa Dąbrowy Górniczej

Publikacja - pobierz

Okładka publikacji

 

24 lutego 2019
żołędzie_tpdg
logo_tpdg

Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej

Towarzystwo_Przyjaciół_Dąbrowy_Górniczej
portale_społecznościowe

 

 

Copyright © 2016-2018 tpdg.pl Zaprojektowany przez  DronAir.pl

Polityka prywatności