Powstańczy krzyż

Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej w tym roku obchodzi 25 lecie swojej działalności. W tym czasie zdołaliśmy ocalić od zapomnienia wiele ważnych wydarzeń z dziejów naszego miasta.

Jesteśmy fundatorami licznych tablic pamiątkowych. Z naszej inicjatywy a miejskich funduszy został odbudowany pomnik Żołnierza Zwycięzcy, który stoi na placu Bema w Gołonogu.

7 lutego br. na Mariankach członkowie TPDG zorganizowali uroczystość odsłonięcia repliki krzyża powstańczego, upamiętniającego powstańców 1863 roku. Oryginał ufundowany przez rodzinę Bałdysów z Marianek jest w bardzo złym stanie i niebawem zostanie zabezpieczony w Muzeum Miejskim „Sztygarka”.

Data odsłonięcia nie jest przypadkowa, w tym dniu 148 lat temu oddziały powstańcze przybyły do Dąbrowy Górniczej i ogłosiły na tym terenie niepodległą Polskę. Trwała ona zaledwie 13 dni. Rosjanie rozgromili powstańców. W maju 1863 roku oddział dowodzony przez płk Józefa Miniewskiego wycofywał się z rejonu Krzykawki, gdzie stoczył potyczkę z Rosjanami (zginął tam płk Francesko Nullo). W rejonie Marianek część powstańców należących do oddziału płk Józefa Miniewskiego zostało zaatakowanych przez Kozaków i po zażartej walce rozproszony. Władze carskie nie pozwoliły pochować poległych powstańców. Dopiero, kiedy ciała zaczęły się rozkładać, ówczesny wójt Małobądza wykupił kawałek ziemi i pochował ich szczątki, dziś porośnięte trawą.

TPDG wraz z Muzeum postara się odsłonić cmentarzysko w 150 rocznicę wybuchu powstania.

W uroczystości udział wzięli:

– potomek fundatorów krzyża – Edward Bałdys,

– potomkowie płk Józefa Miniewskiego, Zbigniew Miniewski z Wrocławia z rodziną,

– prezydent DG Zbigniew Podraza,

– delegat posła Witolda Klepacza,

– delegat posłanki Beaty Małeckiej – Libera,

– przedstawiciele ZBOWiD Dabrowa Górnicza,

– przedstawiciele rady miejskiej,

– przedstawiciele organizacji pozarządowych, młodzież zespołu szkól nr 1 z ulicy Konopnickiej w DG z dyrektorem Alicją Bagińską,

– proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP Ireneusz Kajdas poświęcił krzyż,

– proboszcz parafii Matki Boskiej Anielskiej Andrzej Stasiak poświęcił krzyż,

– mieszkańcy, członkowie TPDG.

 

                      (autor: Wanda Ziętek - Prezes TPDG)

 

 

 

 

06 lutego 2011
żołędzie_tpdg
logo_tpdg

Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej

Towarzystwo_Przyjaciół_Dąbrowy_Górniczej
portale_społecznościowe

 

 

Copyright © 2016-2018 tpdg.pl Zaprojektowany przez  DronAir.pl

Polityka prywatności