Artykułu z Warszawy o inicjatywie TPDG pod hasłem „’44 Warszawa. Dąbrowa pamięta”

W Dąbrowie Górniczej, stolicy Zagłębia ze społecznej inicjatywy powstał mural pamięci Powstania Warszawskiego. "’44 Warszawa. Dąbrowa pamięta. Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać." Tak na muralu, który w ostatnich dniach powstał w Dąbrowie Górniczej napisali jego inicjatorzy i twórcy w imieniu wszystkich mieszkańców.

Za ten piękny gest pamięci, przed 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, bardzo Ci Dąbrowo Górnicza dziękujemy! Należy się Wam nasza duża wdzięczność i szacunek za pamięć i za to, że jesteście sercem z żołnierzami i ludnością cywilną Warszawy, którzy tą tragiczną ofiarę w 1944 roku złożyli dla całej Polski.

Kto zainicjował i stworzył ten wyraz solidarności z warszawiakami zapytaliśmy pana Arkadiusza Rybaka, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej i Dyrektora Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Pomysłodawcą i fundatorem muralu jest Piotr Chałuda, członek Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej. Jest młodym człowiekiem, któremu zależy na dobrym rozwoju naszego miasta oraz nie są mu obce znaczące epizody naszej historii (z zawodu jest strażakiem – pracuje w jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej). On zaproponował mi, jako prezesowi TPDG, takie właśnie malowidło. Z tym pomysłem zwróciliśmy się do Wspólnoty Mieszkaniowej o bezpłatne udostępnienie powierzchni na bloku przy ulicy Skibińskiego. Takie zezwolenie otrzymaliśmy i artysta amator z Dąbrowy Górniczej, który jednak nie chce ujawniać swojego nazwiska, bezpłatnie wykonał nam prace malarskie.

Jako TPDG działamy od 1986 roku i staramy się uczestniczyć we wszelkich wydarzeniach miejskich, także o wydźwięku historycznym.

Jak dowiadujemy się od pana Arkadiusza Rybaka w Powstaniu Warszawskim brał udział mieszkaniec Dąbrowy Górniczej, który od 1945 roku mieszka w Anglii.
 

Z ciekawostek o Dąbrowie Górniczej:
To 9. miasto w kraju pod względem swej powierzchni
Ma więcej dzielnic niż Warszawa, bo aż 27
Odkryto tam jeden z najgrubszych na świecie pokładów węgla (do 20 m), a w Dąbrowie Górniczej była jego wychodnia na powierzchnię ziemi.
W mieście znajduje się historyczna Kopalnia Ćwiczebna powstała 85 lat temu w celach szkoleniowych, gdzie jeszcze 20 lat temu realizowane były zajęcia praktyczne uczniów szkół górniczych.
W Dąbrowie Górniczej mieści się największa w Polsce huta stali (dawniej Huta Katowice)
Dąbrowa Górnicza posiada 5 targowisk miejskich
W mieście znajduje się 9 stacji kolejowych
Dąbrowa Górnicza podobnie jak Warszawa ma w pobliżu (18 km od centrum) międzynarodowe lotnisko (w Pyrzowicach).
Muzeum Miejskie „Sztygarka”, to bardzo ciekawe miejsce, które w 1912 roku zostało powołane jako Muzeum Geologiczne im. Zygmunta Glogera i ma w swej historii silne związki z Państwowym Instytutem Geologicznym w Warszawie, gdzie również znajduje się Muzeum Geologiczne
Siedziba muzeum została wybudowana (1839-1842) z inicjatywy Zarządu Banku Polskiego w Warszawie.
Dąbrowa Górnicza ma prężnie działające Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej (podobnie jak Warszawa ma Towarzystwo Przyjaciół Warszawy).

 

Michał Pawlik

 

 

artykuł dostępny na stronie:  http://www.warszawa.pl/za-oknem/dabrowo-gornicza-dziekujemy-za-pamiec-o-powstaniu-warszawskim/

26 lipca 2014
żołędzie_tpdg
logo_tpdg

Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej

Towarzystwo_Przyjaciół_Dąbrowy_Górniczej
portale_społecznościowe

 

 

Copyright © 2016-2018 tpdg.pl Zaprojektowany przez  DronAir.pl

Polityka prywatności