W dniu 26 czerwca minęła 75 rocznica likwidacji getta w Dąbrowie Górniczej. Z inicjatywą uczczenia tego wydarzenia wyszedł Prezes TPDG Arkadiusz Rybak. Spotkanie zostało przygotowane przez Zbigniewa Bujnowskiego i Jana Kozaka członków Komisji Ochrony Miejsc Pamięci, która działa przy Towarzystwie Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce z przewodniczącą Anną Katz-Wojciechowską na czele. Prezydenta Dąbrowy Górniczej reprezentował Wojciech Czyżewski. Członkowie TPDG oraz goście zebrali się przy pomniku upamiętniającym dąbrowski cmentarz żydowski przy ulicy Ludowej. Prezes TPDG Arkadiusz Rybak zaprezentował szereg faktów z dziejów Żydów dąbrowskich podczas okupacji, a następnie zebrani zapoznali się ze słuchowiskiem pt. Opowieści nieobecnych, a dotyczącym historii cmentarza. Po tym wszyscy przejechali w rejon ulicy Chopina 32, gdzie do 1981 roku zlokalizowany był budynek dawnej synagogi.

Następnie zgromadzeni udali się do Strzemieszyc Wielkich, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą getto strzemieszyckie.

 

Likwidacja getta w Dąbrowie Górniczej.

II wojna światowa rozpoczęła się dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej 3 września 1939 roku. Już na początku 1940 roku Niemcy rozpoczęli akcję wysiedlania Żydów z głównych ulic Dąbrowy Górniczej: 3 Maja i Sobieskiego. Na dzień 1 października tego roku zarejestrowano w Dąbrowie Górniczej 5 296 Żydów.

Od listopada 1940 roku Niemcy rozpoczęli tworzenie dzielnicy żydowskiej. Znajdowała się ona w rejonie ulic: Chopina, Polnej, Barlickiego oraz części Łukasińskiego i Okrzei. Z uwagi na wykorzystywanie ludności żydowskiej jako taniej siły roboczej, bardzo długo nie tworzono zamkniętego getta.

W marcu 1941 r. w Dąbrowie Górniczej mieszkało już 8888 Żydów, ale w wyniku przesiedlenia Żydów z Oświęcimia, ich liczba wzrosła do 9234 osób. Następnie do dzielnicy żydowskiej w Dąbrowie przesiedlono Żydów z: Zagórza, Gołonoga i Ząbkowic. W ten sposób dąbrowskie getto zaczęło pełnić funkcję getta przejściowego w drodze do komór gazowych niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Z początkiem 1943 roku, Niemcy zamknęli getto w Dąbrowie Górniczej otaczając go wysokim płotem z drutami kolczastymi.

26 czerwca 1943 roku przeprowadzili oni akcję likwidacji getta dąbrowskiego i strzemieszyckiego, przenosząc wszystkich Żydów do getta w Środuli (obecnie dzielnica Sosnowca), a następnie jesienią wywieźli ich do Auschwitz-Birkenau.

 

 

Arkadiusz Rybak

Prezes TPDG

 

75 rocznica likwidacji getta w Dąbrowie Górniczej
27 czerwca 2018
żołędzie_tpdg
logo_tpdg

Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej

Towarzystwo_Przyjaciół_Dąbrowy_Górniczej
portale_społecznościowe

 

 

Copyright © 2016-2018 tpdg.pl Zaprojektowany przez  DronAir.pl

Polityka prywatności